30 Eylül 2015 Çarşamba

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?Arkadaşlar herkese Merhaba bugün özgeçmiş nasıl hazırlanır biraz bundan bahsetmek istiyorum. Çünkü maalesef Türkiye’de birçok insan özgeçmiş hazırlarken yaptıkları hatalar nedeniyle iş bulmakta çok ciddi sıkıntılar yaşamaktadır.
Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?
Özgeçmiş, kişilerin profesyonel iş tecrübeleri, eğitim durumu ve katıldığı sertifika programları hakkında bilgilerin işverene sunulduğu evraktır. Doğru bir özgeçmiş hazırlamak, iş bulamanızı kolaylaştıracak ve iş görüşmenize kabul edilmenizi sağlayacaktır. Peki, doğru özgeçmiş nasıl yazılır? Cevabını merak ediyorsanız aşağıdaki maddelere bakabilirsiniz.

Standart puntolar tercih edilmelidir. Yazı boyutu çok büyük ve ya çok küçük olmamalıdır.
Kişisel bilgiler eksiksiz ve gerçek olmalıdır.
Çok uzun olmamalıdır.
Özgeçmiş hazırlamadan önce işverenlerin aradıkları özellikler belirlenmeli ve özgeçmişte vurgulanmalıdır.
Anlam karmaşası yaratacak uzun cümleler yerine kısa ve net cümleler tercih edilmelidir.
Kolay okunabilmesi için ya maddeler halinde yazılmalı ya da kısa paragraflar halinde yazılmalıdır.
Temiz ve akıcı Türkçeyle ve ciddi bir dille yazılmalıdır.
Daha önce yapılan işlerin yer aldığı bir portfolyo da sunulmalıdır

Yazım ve imla kurallarına çok dikkat edilmelidir.
Katılmış olunan sertifika programları hakkında bilgilere yer verilmeli ve sertifika programları sonucunda verilen sertifikalar ek dosyalar olarak işverene sunulmalıdır.
Eğitim süreci ve iş deneyimleri kronolojik olarak sıralanmalı ve özgeçmişte yer almalıdır.
Bilinen yabancı diller ve kullanılan bilgisayar programları hakkında bilgilere yer verilmelidir.
Var ise referansların isimleri ve iletişim bilgileri özgeçmişte olmalıdır.
Özgeçmişlerde Sertifikaların Önemi
Unutulmamalıdır ki özgeçmişimizi ne kadar doğru hazırlarsak hazırlayalım önemli olan özgeçmişimizin dolu dolu olmasıdır. Sertifika programları özgeçmişler için oldukça önemlidir. Patronlar iş arkadaşlarını seçerken, özgeçmişlerde sertifika programları ile ilgili bilgilerin olmasına özen gösterir. Özellikle tanınmış kurumlardan sertifika almak iş başvurularında büyük avantaj sağlamaktadır. IBS Türkiye sertifika programları veren diğer kurumlar arasından tecrübesi ve eğitmen kadrosuyla ayrılmaktadır. IBS sertifika programları işverenler içinde oldukça önemlidir. Çünkü IBS Türkiye, eğitmen kadrosunu seçerken alanının uzmanlarını tercih etmektedir. IBS sertifika programları birçok farklı alanda sertifika vermektedir. Bu sebeple sizde kendi kariyerinize uygun alanlarda sertifika programlarına katılarak kariyeriniz için doğru adımı atabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder